Neznáma planina Dolný vrch

Autor: Michal Ičo | 4.7.2017 o 18:02 | Karma článku: 7,96 | Prečítané:  270x

Pól storočia bola planina Dolný vrch  zakázaným územím kde sa  prechádzali len vojaci strážiaci hranicu s Maďarskom.

                     PLANINA DOLNÝ VRCH

Na tejto planine nie sú obrovské rozsiahle lúky ako na Silickej a Plešiveckej planine pretože po odchode pastierov a obyvateľov tejto oblasti, zarástla lesom. Ale v poraste stromov človek ešte stále natrafí na obrovské osamelé duby aké ľudia v dávnych dobách uctievali ako posvätné stromy, chránili ich a nechali narásť do obrovských rozmerov.

                                                                                                                                                                   

  Duby ktoré na planine ešte nájdeme sú ich deti a vnuci a podľa ich veľkosti si môžeme urobiť predstavu aké obrovské pôvodné duby na planine mohli by.  Keď sa prechádzate po Slovenskom krase často vás napadne prečo sa tu vlastne ľudia usídlili keď mohli zostať v dolinách kde bolo viac vody. Nebolo to len kvôli bezpečnosti ktoré im hory poskytovali ale aj kvôli nádherným prírodným úkazom ktoré ich privádzali do úžasu.  Kvôli miestam s vysokou duchovnou a inšpirujúcou energiou ľudia prechádzali obrovské vzdialenosti aby sa v ich okolí mohli usídliť a rozvíjať.

 Takmer všetky, dych vyrážajúce prírodné úkazy na ktoré v lesoch človek narazí, už ľudia v minulosti objavili a dobre poznali.

 Dolný vrch je veľmi zaujímavou krajinou aj preto lebo dnes vidíme túto planinu v stave v akom približne bola  pred príchodom ľudí, len s jednou  malou úpravou -  obrovským osamelým dubom strážiacim les. Závrty ktorých je tu nespočetné množstvo a cez ktoré steká dažďová voda do jaskýň v podzemí môžu mať hĺbku až 30 metrov. Je fascinujúce pozerať na obrovské stromy ktoré v nich  rastú pod vami. Tieto kruhy mi tak trochu pripomínajú vesmír a jeho čierne diery a určite fascinovali aj ľudí v praveku a staroveku. Na Dolnom Vrchu je aj veľké množstvo priepastí, jaskýň a roztrúsených skál. Priepasti vyzerajú veľmi nebezpečne a pri pohľade na nich ma len napadá čo si o nich naši starý otcovia mysleli. Pre nich to  bol asi ozajstný vstup do iného kráľovstva, do sveta tajomnej hlbiny našej  Matky Zeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Čo si myslíte, že ste (píše Michal Havran)

Nikde v Európe sa politici netvária tak bohorovne napriek svojim mizerným výsledkom.


Už ste čítali?