Bukovohorská kultúra v Slovenskom krase

Autor: Michal Ičo | 18.11.2017 o 9:14 | (upravené 18.11.2017 o 9:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  227x

Nestavali si chrámy  ale ako chrámy vnímali  dramatické prírodné  útvary ako sú priepasti, skaly a jaskyne...

                            O BUKOVOHORSKEJ KULTÚRE V SLOVENSKOM KRASE

 

Bukovohorská kultúra sa v Slovenskom krase objavila približne v piatom tisícročí pred Kristom. Objavila sa plne vyspelá s vlastnou tenkostennou keramikou, ozdobami a schopnosťou pestovať poľnohospodárske plodiny a tkať šaty. V Slovenskom krase  budovali ríšu v ktorej  žili ľudia v  drevených a hlinených domoch alebo vo výškach okolo 600 m nad morom kde sa venovali chovu oviec a kôz. 

Nestavali si chrámy  ale ako chrámy vnímali  dramatické prírodné  útvary ako sú priepasti, skaly a jaskyne. Príroda bola pre nich živá a posvätná. Bola doslova ich matkou a seba vnímali ako jej potomstvo. Kvôli tomuto presvedčeniu sa ju ani nesnažili podrobiť a ich zásahy do prírodného prostredia boli minimálne. Dnešný stav jaskýň v Slovenskom krase priamo dokazuje že sa v tomto prostredí pohybovali s veľkou úctou a skoro vôbec si ho neupravovali. Uctievali slnko, mesiac prírodné živly a hlavne všetko s magickým vplyvom na myseľ.  Stretávali sa pri jaskyniach a iných energeticky príťažlivých miestach kde vykonávali svoje obrady a obete. Aj napriek svojim schopnostiam stavať si obydlia  v zime  mnohí z nich naďalej zostupovali do jaskýň v ktorých bola vyrovnaná teplota. V jaskyniach ale nespali na zemi ako ľudia pred nimi len v kožuchoch zo zvierat ale pod prístreškami ktoré ich chránili pred vlhkom a zvyšovali teplotu.

Práca bola pravdepodobne špecializovaná. Niektorí ľudia sa zaoberali poľnohospodárstvom  iní pastierstvom ďalší stavbou domov a ostatní výrobou keramiky alebo nástrojov a hrotov z obsidiánu . S výrobkami sa tiež obchodovalo. Súčasťou ich spoločenského zriadenia boli nepochybne aj šamani a kňazi ktorí viedli kultové zhromaždenia. V skrytých  jaskyniach a v nekonečných lesoch mali veľa priestoru na obrady a meditácie. Ich vnímanie sveta bolo, dalo by sa povedať „magické“.  Ľudia sa bežne rozprávali so slnkom, s dubmi, so skalami a komunikovali s čarovnými bytosťami ktoré v prírode žili. Ich náboženstvo a spôsob života tvorili jeden celok a neboli od seba nijako oddelené. 

Ľudia bukovohorskej kultúry nepoužívali- podobne ako oveľa neskôr Kelti-  písmo. Je ale vysoko pravdepodobné že ich kultúra obsahovala aj veľké množstvo mýtov, piesni a príbehov ktoré si práve kvôli absencii písma dokázali zapamätať.       

Aj keď v skutočnosti nie je možné  neomylne charakterizovať  akúkoľvek kultúru ktorá obývala Slovenský kras - keďže žiadna z týchto pravekých a starovekých kultúr po sebe nezanechala písomné pamiatky- jedna vec je istá, Slovenský kras a jeho  krasové javy dodnes budia údiv a  citlivého človeka môžu preniesť do magického meditatívneho stavu ktorý sa celkom isto podobá na ten, aký na týchto miestach ľudia zažívali od počiatku vekov. 

 

Michal Ičo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Čítajte tieto svedectvá a myslite na dcéru, vnučku, sestru, manželku alebo mamu

O debate o obťažovaní.

Dobré ráno

Dobré ráno: Od lekárskeho vyšetrenia k sexuálnemu obťažovaniu

Viaceré ženy popisujú netradičné vyšetrenia prestížneho neurológa.

Autorská strana Michala Havrana

Čo si myslíte, že ste (píše Michal Havran)

Nikde v Európe sa politici netvária tak bohorovne.


Už ste čítali?